Stomatologia

Endodoncja

          Endodoncja to inaczej leczenie kanałowe zębów. Zęby ludzkie mogą posiadać od jednego do nawet pięciu lub sześciu kanałów. W kanałach tych znajduje się m.in. nerw zęba i naczynia krwionośne otoczone tkanką łączną. W przypadku stanu zapalnego nerwu (np. w przypadku głębokiego ubytku próchnicowego) dochodzi do jego podrażnienia co objawia się dolegliwościami bólowymi o znacznym nasileniu. Celem leczenia kanałowego jest usunięcie stanu zapalnego wraz ze znajdującymi się tam bakteriami, płukanie antyseptykami (środkami o działaniu odkażającym), osuszenie i szczelne wypełnienie światła tak przygotowanego kanału. 

          Zróżnicowana anatomia zębów i wcześniejsze ingerencje wewnątrzkanałowe lekarzy stawiają przed nami różne trudności. Od mocno zakrzywionych korzeni zębów, poprzez stare, nieszczelne wypełnienia kanałów, złamane narzędzia kanałowe, po obliterację ich światła (znaczne zwężenie światła kanału).

          Nowe szanse na rozwiązanie niestandardowych problemów w trakcie leczenia kanałowego daje mikroskop stomatologiczny. Co prawda wydłuża to czas spędzony przez pacjenta na fotelu stomatologicznym, ale dzięki znacznemu powiększeniu obrazu lekarz uzyskuje dokładny wgląd do światła kanału zwiększając swoje szanse na rozwiązanie zaistniałych problemów.